Rozpoczynając sprzedaż na eBay.de warto się zastanowić, czy chcemy działać jako polski przedsiębiorca czy nie lepiej zacząć sprzedaż jako niemiecki podmiot.

Jeśli zdecydujemy się działać jako niemiecki podmiot, należy firmę zarejestrować w Niemczech. Do rejestracji niezbędny jest adres zameldowania firmy u naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecki Urząd Skarbowy bardzo dba o to aby firma nie była „ wirtualna”, tylko funkcjonowała w pełni na rynku niemieckim, dlatego w przeciągu pierwszych tygodni po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w Niemczech możemy spodziewać się kontroli z Finanzamtu. Stad lepiej, aby w biurze ktoś faktycznie przebywał i potwierdził powiązanie z Twoją firmą. Założenie działalności gospodarczej w Niemczech ma niewątpliwie wiele zalet, np. takich jak niższy VAT (aktualnie 16 % do końca grudnia 2020 – w Polsce 23 %) czy większą wiarygodność dla kupujących. Natomiast wiąże się również z szeregiem formalności oraz zwiększonych kosztów już na początku sprzedaży.

Jeśli nie chcemy zakładać działalności gospodarczej w Niemczech, nie jest powiedziane, że musimy. Możemy również działać z sukcesem jako polski podmiot. Do 100 000 euro obrotu rocznego możemy sprzedawać pod polskim NIPem i odprowadzać VAT w Polsce. Po przekroczeniu tej wartości będziemy mieli obowiązek zarejestrowania się do niemieckiego VATu. Wówczas podatek od sprzedanych towarów na niemieckim eBay będziemy musieli odprowadzić w Niemczech.

Chcesz zacząć sprzedawać na eBay.de a masz jeszcze pytania, zadzwoń, a z chęcią udzielę Ci odpowiedzi.